Jannekollen 8/10
Denna fredag kväll 8 oktober kör Umåker en ”halv” V64Xpress-omgång där de övriga tre avdelningarna avgörs på Rommetravet utanför Borlänge.
– Delade omgångar gör det alltid lite mer komplicerat, tycker ”Jannekollen” Karlsson.
Umåkertravets lopp 7, 8 och 9 körs som V64-avdelningarna 2, 4 respektive 6 medan Romme logiskt står värd för avdelningarna 1, 3 och 5.
Janne går ut stenhårt där han i V64-1 på Romme hittar omgångens singelstreck i First Tartar (4) och Nicklas Westerholm.
– Han gjorde ett mycket bra lopp senast och ska vinna det här, menar Janne.
I V64-2 tar Janne med tre hästar och är lugn med det
– Sen tycker jag tredje avdelningen är en svårlöst och öppen historia medan jag i V64-4 tror att Dunder (Robert) vinner med ettan West Wind, men jag tar där även med Glamour du Desert (5) som vunnit två lopp under eftersommaren.
I den femte avdelningen, på Romme, streckar Janne My New Chapter (4) och Hemisphere (5).
– Sen i sista avdelningen på Umåker har jag tre hästar och är trygg med det. Här hoppas jag att Zorro Swing (6) ska få vinna ett lopp vilket han är värd men det är klart att Importedfrmdetroit (8) får finna sig i att bära favoritskapet.
Jannes V64-förslag:
V64-1: 4 First Tartar.
V64-2: 8, 9, 11.
V64-3: 1, 6, 12.
V64-4: 1, 5.
V64-5: 4, 5.
V64-6: 6, 8, 9.
108 rader.