Janne ”Kollen” Karlsson har givetvis läget klart för sig inför torsdagskvällens V64-omgång på Umåker.

– Jag har två eller tre hästar i varje avdelning och känner mig trygg med det, säger Janne om sitt spiklösa systemförslag.

Torsdagskvällens V64-giv på Umåker avgörs i loppen 4 till 9.

– Mellby Don Juan (7) kan vara vinnaren i första avdelningen men jag streckar även Eskimo Brother (6) som gör det bra varje gång, tycker Janne som tar med tre hästar i V64-2:

– Jag hoppas och tror mycket på Ove A (Lindqvist) bakom Baltimore Broline (12) även om läget här är risigt och det handlat om hackiga insatser i de två senaste starterna.

Källsjöviking (4) och Oppgårdsdrängen (8) är Jannes lås i den tredje rundan.

– Därefter, i V64-4, tycker jag att Blue Bell (12) är värd en seger även om utgångsläget inte är det bästa.

Tåga Storm (4) är Jannes vinnare i femte avdelningen där dock även årsdebuterande Zargo (6) och Fyrkrafs (14) kommer med på det i Högås producerade systemet.

Janne avrundar kupongspelet med två hästar – Nuclear Håleryd (1) och Underbarosåfin (4) – i epilogen:

– Det vore roligt om Stefan kunde spåra hela vägen med Nuclear Håleryd.

Jannes V64-förslag:

V64-1:  6, 7.

V64-2:  1, 5, 12.

V64-3:  4, 8.

V64-4:  2, 7, 12.

V64-5:  4, 6, 14.

V64-6:  1, 4.

216 rader – 216 kronor.