Jannekollen 23/2

Umåker kör lunchtävlingar tisdag 23/2 inför vilket vår Janne Karlsson självklart har kollat läget då det gäller V5-spelet.

Janne inleder med en spik i V5-1 i ettan Conrads Gregor.

– Han var riktigt bra i förra loppet som han vann och jag tror andra raka kommer här, det är ju Krister (Söderholm) som kör nu också, konstaterar Janne.

V5-2 handlar om ett kortlopp där Janne streckar tre hästar från knöliga utgångslägen:

– Visst, men jag tycker att det är de tre bästa hästarna. Jag tror allra mest på Lexington Tooma trots att han har spår tio, han har dock varit bra i två raka andraplaceringar och här kan segern komma.

Tredje avdelningen är ett kallblodslopp.

– Guli Frodo kan tidigt sitta i ledningen från sitt utgångsläge och spårar då länge, han har två raka. Mest tror jag på B.W.Kungen som nu körs av Ove (A Lindqvist) även om han är osäker, men jag tar också med formstarka Lill Elden även om han gått upp i klass.

I V5-4 streckar Janne fyra hästar:

– Det här är ett öppet lopp, jag har lite feeling för Flash W.F. från Hanna Olofssons stall som körs av Jenny Engfors den här gången, men tar alltså med ytterligare tre hästar.

Trion Springbank, Toutre och Night Rhythm är Jannes lösning i V5-avslutningen:

– Toutre och Ove A bör väl vinna snart, funderar Janne.

Jannes V5-förslag:

V5-1: 1 Conrads Gregor.

V5-2: 7, 8, 10.

V5-3: 2, 6, 11.

V5-4: 2, 3, 4, 11.

V5-5: 6, 10, 13.

108 rader.