Jannekollen 23/10
Umåker kör tävlingar med V65-spel nu på lördag kväll där första loppet startar klockan 18.30.
– Travtävlingar är väl ett trevligt sätt att tillbringa en lördag kväll på, tycker Janne Karlsson.
Janne hittar ett helt gäng ”tvåhästarlås” i V65-omgången.
– Med vissa känner jag mig totalt trygg, i andra lopp skulle jag gärna haft råd med fler hästar, säger vår tipster som i de fem första V65-avdelningarna nöjer sig med just två streck.
– Ricky Eklund har form på stallet och jag tror han har bra chans med Mogge Hall (2) i första avdelningen men tar där också med Mediaslittletoxic (3).
I V65-2 streckar Janne Somebody´s Promise (3) och Lincoln Brodde (8) och i tredje avdelningen är det duon Blackie Lawless (1) och Frozen Elsa (3) som kommer att göra upp om det enligt Jannes tips.
– I V65-4 tror jag Umåkers nya proffstränare Samu Sundqvist kan vinna med Knut Jonssons Kajsa Jonz (6) men har även med Bergåkerhästen Livi Nationality (3) som svarat för bra insatser här på slutet.
Även i V65-5 tror Janne på Samu Sundqvist som här kör hemmahästen Chocolate Gold (7) tränad av Thomas Lindbom.
– Men här tar jag även med gästande Gävlehästen Daysofourlives (2), säger Janne som har tre hästar med i den sjätte och sista avdelningen som körs en stund efter klopckan 21 på lördagskvällen.
– Det blev ett fullanmält och trevligt kallblodslopp där Ivarsviking (6) med John Östman är min förstahäst.
Jannes V65-förslag:
V65-1: 2, 3.
V65-2: 3, 8.
V65-3: 1, 3.
V65-4: 3, 6.
V65-5: 2, 7.
V65-6: 1, 6, 9.
96 rader.