Bodentravet kör travtävlingar på måndag kväll 11 april och det med V64-spel på menyn där Stall Gällerstedt startar Guli Vinn och Stålville i det femte loppet (V64-2).

– Har Stålville en bra dag tror jag att han kan vara med och göra upp om det, säger Mats.

Måndagskvällens femte lopp körs över 2140 meter voltstart där såväl Guli Vinn (spår 3) som Stålville (spår 6) startar med dubbla tillägg, 2180 meter.

– Guli Vinn har varit ifrån ett halvår och behöver självklart loppet för att riktigt komma igång även om han känns fin i träningen hemma. Blir vi fyra, femma här är jag nöjd, vi kör utan skor och med rycktussar och rycklappar, säger Mats som själv kör just Guli Vinn i det här loppet medan Ove A Lindqvist sitter upp bakom Stålville.

– Vi kör Stålville barfota bak som förra gången och med rycktussar och rycklappar. Ove A kör och jag är lite optimistisk här och tror att dom kan blanda sig i segerstriden.