Skellefteåtravet kör ännu en vintertävlingsdag nu på tisdag 1 mars då det handlar om lunchtävlingar där Stall Gällerstedt startar två hästar.
Vicky de Castella selas ut till det andra loppet och det från ett sjättespår bakom bilens vinge där 2140 meter väntar.
– Vicky de Castella var lite blek i senaste starten 20 januari, känns okej i träningen hemma nu men då det här blev ett rätt tufft fullanmält lopp jagar vi pengar i första hand, säger Mats.
I det sjätte loppet startar Källsjölinus från innerspår i tilläggsvolten 2160 meter.
– Det är inte något bra läge då Källsjölinus lätt blir het. ”Linus” har inte startat på två och en halv månad, men känns fin i träningen, sköter han sig på ett lugnt sätt så är det väl en platsmöjlighet, tycker Mats som inte aviserar några utrustningsändringar inför tisdagen.
Efter denna dag har Skellefteåtravet ett tävlingsuppehåll fram till barmarkssäsongen drar igång 8 maj.